Зразкова кімната-музей «Пам'ять» Млинівської гуманітарної гімназії Млинівської районної ради Рівненської області

5 лютого – День визволення Млинова від німецько-фашистських загарбників. Напередодні цієї дати – 3 лютого 2005 року – у Млинівській гуманітарній гімназії відкрито кімнату-музей „Пам’ять” з нагоди 60-ої річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні та 61-ої річниці визволення Млинова від фашистів.

Передувала відкриттю кімнати-музею кропітка робота дослідників-пошуковців. Ще 1977 року у Млинівській СШ № 2, яка у 1997 році була реорганізована у Млинівську районну, а з 2006 – у гуманітарну гімназію, створено пошуковий клуб „Корчагінець”, який у 1981 році перейменовано на „Пошук”. Члени клубу провели значну роботу з вивчення історії району в роки окупації гітлерівцями. Зокрема вивчили хід визвольної боротьби, з’ясували імена воїнів, які у лютому 1944 року визволяли Млинівщину, започаткували листування із членами Ради ветеранів 6-ої гвардійської стрілецької Ровенської дивізії, які безпосередньо визволяли Млинів. Пошуковці неодноразово побували на зустрічах ветеранів дивізії у м. Москва, а ветерани приїздили до них.

Кімната-музей «Пам'ять» працює за двома основними напрямками:

- Млинівщина в роки війни;

- історія школи-гімназії.

Тематико-експозиційний план музею складається з 14 експозиційних розділів.

У першому експозиційному розділі „Млинівщина у роки Другої світової війни” розповідається про перший повітряний таран, здійснений військовим льотчиком Івановим І.І. 22 червня 1941 року, літак якого вилетів з Млинівського аеродрому. 13-го липня 1943 року село Малин було спалене фашистами.

Млинівщину визволяли чотири дивізії та два кавалерійських полки. У нашому музеї відображені бойові шляхи трьох дивізій: 6-ої гвардійської стрілецької Ровенської дивізії, 162-ої гвардійської стрілецької дивізії та 112-ої гвардійської стрілецької Рильсько-Коростенської дивізії. Тому наступні чотири розділи експозиції присвячені їм.

Одним із перших ветеранів, кого розшукали пошуковці, був герой Радянського Союзу Бойко М.П. Коли закінчилась війна, капітан запасу Микола Павлович повернувся до мирної праці, став кандидатом наук, працював викладачем філіалу Харківського політехнічного інституту у м. Сумах. Він – Почесний громадянин Млинова, а звання Героя отримав за форсування Прип’яті, Дніпра.

Ще одним Почесним громадянином Млинова є Федір Прокопович Лещенко. Нині голова Ради ветеранів 13-ої армії, до складу якої входила 6-та гвардійська стрілецька дивізія. Коли почалась війна, Федір Прокопович став партизаном загону імені Щорса, який діяв під Києвом, а з вересня 1943 – бійцем 25 артполку 6-ої гвардійської. Після війни пройшов шлях від майстра до керівника високого рангу.

Наступна експозиція присвячена воїнам 162-ої стрілецької Середньоазіатської Новгород-Сіверської Червонопрапорної ордена Суворова дивізії. Ще один розділ присвячений 112-й гвардійській стрілецькій Рильсько-Коростенській дивізії, описано її бойовий шлях. Нещодавно нам прислав спогади про війну рядовий, ветеран цієї дивізії, а нині – академік Київської політехніки Хільчевський Володимир Васильович. У своїй книзі «Окопна правда» він розповідає про справжні будні війни.

Наступний розділ експозиції присвячений партизанському руху на Млинівщині. Через Млинівщину пролягало з’єднання радянських партизанів від Путивля до Карпат під командуванням Сидора Ковпака, а також загону П.Я.Шкрябича, який діяв біля с. Малин, про що і розповідається у розділі „Рух опору на Млинівщині”.

Розділ „А пам’ять священна...” присвячений відкриттю у 1965 році меморіалу Слави у селищі Млинів. З нагоди 40-річчя Перемоги у 1985 році відбулося перезахоронення визволителів Млинова із усіх братських могил селища. 9 травня 1985 року запалено Вічний вогонь, привезений ветераном Віталієм Степановичем Карлашом із міста-героя Брест.

Особливою гордістю музею є фронтові трикутнички – листи з фронту, листування пошуковців з ветеранами-визволителями, родичами воїнів, загиблих на території Млинівщини.

Про історію пошукової роботи розповідає експозиція „Робота клубу „Пошук”.

В основному фонді музею знаходиться понад 40 примірників книг, подарованих музею ветеранами та почесними гостями нашого навчального закладу. Зібрано матеріал про млинівчан, учасників Другої світової війни. Їх бойовий шлях та повоєнне життя відображено в альбомах-естафетах.

У музеї до знаменних дат проводяться тематичні екскурсії, спеціальні виставки. Готуються матеріали для тематичних прес-інформацій, годин спілкування.

Систематично організовуються і проводяться музейні гостини, на які запрошуються ветерани Другої світової війни, діти війни, родини ветеранів, які визволяли Млинівщину. Проводяться оглядові екскурсії. Частими гостями кімнати-музею «Пам'ять» є учасники різноманітних районних і обласних семінарів, які проходять на базі гімназії.

Оформлено експозицію про учителя-пенсіонера Млинівської СШ №2, воїна-визволителя, учасника Великої Вітчизняної війни, Почесного громадянина Млинова Парфенюка Миколу Ксенофонтовича, записані його спогади та бойовий шлях.

Екскурсоводи кімнати-музею «Пам'ять» постійно беруть участь у районних та обласних конкурсах юних екскурсоводів-краєзнавців. Кілька років підряд здобували призові місця на обласному етапі конкурсу з таких тем екскурсій: «Доля жінок-репресанток», «Історія родини Приступів», «Окопна правда», «А землю вони боронили одну», «Завше по борозні рівняй долю», «Ще довго пам’яттю болітиме війна», «Справжні герої – України сини».

Діяльність кімнати-музею „Пам’ять” широко висвітлюється на сторінках районної преси: „Освітянський вісник”, „Первоцвіт”, часопису „Гомін” та у передачах Дубенського та Рівненського телебачення.

Кiлькiсть переглядiв: 856

Афоризми

Перед людиною є три шляхи до пізнання: шлях мислення - найбільш благородний, шлях наслідування - найбільш легкий і шлях особистого досвіду - найбільш важкий. Конфуцій

Найбільша помилка - вважати, що ти ніколи не помиляєшся.Томас Карлейль

Розум, без сумніву, перша умова для щастя. Софокл

Блаженство тіла - в здоров'ї, блаженство розуму - в знанні. Фалес Мілетський

Слово належить на половину тому, хто говорить, і на половину тому, хто слухає. Мішель Монтень

Посміхнись

На корпоративі в школі побилися фізрук і вчитель праці. Переміг вчитель праці, оскільки карате – це карате, а молоток – це молоток.
Батько Вовочці:
- Двійку виправив?
- Виправив!
- А ну, покажи!
- Ось!
- Ну хто ж так виправляє? ! Дай-но сюди!

У класі:
- Сьогодні у нас буде контрольна.
- А калькулятором користуватися можна?
- Так, можна.
- А транспортиром?
- Транспортиром також можна. Отже, записуємо тему контрольної: “Війни Риму з Карфагеном”.
Шкільний вчитель говорить колезі:
- Hі, працювати стало зовсім неможливо. Учитель боїться директора. Директор-інспектора. Інспектор-перевіряючих з міністерства. Міністр-батьків. Батьки бояться дітей. І тільки діти нікого не бояться ...
Дата останньої зміни 27 Травня 2021
Цей сайт безкоштовний!